22.08.2024.
Vides pārraudzības valsts birojs 2024. gada 21. augusta vēstulē Nr. 5-05/992/2024 informēja Zviedrijas Vides aizsardzības aģentūra, ka Latvija nepiedalīsies paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējuma procedūrā kā ietekmētā valsts.
Vides pārraudzības valsts birojs (turpmāk – Birojs) informē, ka atbilstoši 1991. gada 25. februāra Espo konvencijas “Par ietekmes uz vidi novērtējumu pārrobežu kontekstā” (turpmāk – Espo konvencija) nosacījumiem ir saņemts Zviedrijas Vides aizsardzības aģentūras 2024. gada 9. jūlija paziņojums (turpmāk – Paziņojums) par ietekmes uz vidi novērtējumu (turpmāk – IVN) plānotajiem Baltijas jūras seismiskajiem pētījumiem un ģeoloģiskai izpētei Baltijas jūrā potenciālo oglekļa dioksīda uzglabāšanas vietu apzināšanai.
Plānotie pētījumi tiks veikti Baltijas jūrā, Zviedrijas teritoriālajā jūrā un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā (turpmāk – EEK). Atbilstoši iesniegtai dokumentācijai, izpētes vieta kopumā aptver Baltijas jūras teritorijas daļu uz austrumiem un dienvidiem no Gotlandes salas, uz austrumiem un dienvidiem no Ēlandes (Öland) salas, dienvidos un austrumos robežojas ar kaimiņvalstu EEZ Baltijas jūrā. Vienlaikus, raksturojot IVN tvērumu, Zviedrijas Vides aizsardzības aģentūra norādījusi, ka atbilstoši nacionālajiem normatīvajiem aktiem, IVN tiks veikts tikai pētījumu teritorijas daļai, kurā atrodas Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorija (Natura 2000) “Hoburgs bank och Midsjöbankarna” (vietas kods SE0330308), vērtējot pētījumu metožu ietekmi uz šīs Natura 2000 teritorijas īpaši aizsargājamām putnu sugām un cūkdelfīniem. Konsultāciju dokumenta 7. nodaļā atzīmēts, ka IVN tiks noteiktas un vērtētas arī potenciālās kumulatīvās ietekmes (kuģošana un citi ģeofizikālie un seismiskie pētījumi).
Rakstiskus komentārus un viedokli par projekta pārrobežu ietekmes uz vidi novērtējuma aspektiem var iesniegt līdz 2024. gada 12. augustam Vides pārraudzības valsts birojam Rūpniecības ielā 23, Rīga, LV -1045 vai pasts@vpvb.gov.lv.