Poija_okt_2023

Vides pārraudzības valsts biroja (turpmāk – Birojs) ietekmes uz vidi novērtējumu daļas eksperti no 2023. gada 9. oktobra līdz 10. oktobrim piedalījās pieredzes apmaiņā Polijā, Varšavā, kur viesojās Polijas Vides aizsardzības ģenerāldirektorātā (The General Directorate for Environmental Protection (turpmāk – GDEP).

Pieredzes apmaiņas ietvaros tika organizēts divu dienu iepazīšanās un pieredzes apmaiņas seminārs ietekmes uz vidi novērtējuma (turpmāk – IVN) un stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma (turpmāk – SIVN) jomās (turpmāk – Seminārs).

Semināra laikā Birojs un kolēģi no GDEP IVN departamenta, SIVN un pārrobežu ietekmes novērtējuma nodaļas, kā arī Lēmumu un nosacījumu departamenta eksperts IVN jautājumos diskutēja par tādām tēmām kā IVN un pārrobežu IVN (likumiskais pamats un norise) Latvijā un Polijā; vēja parku IVN procesi Latvijā un Polijā; SIVN un pārrobežu SIVN procedūras un piemēri Latvijā un Polijā.

Būtiskākās iegūtās atziņas Semināra ietvaros:

  • Polijā IVN procedūrā lielākā mērā nekā Latvijā ir iesaistītas pašvaldības un reģionālās vides aizsardzības/pārvaldes institūcijas, līdzīgi arī SIVN gadījumā.
  • Birojam analogas iestādes Polijā (GDEP) galvenā funkcija ir koordinēt un pārraudzīt IVN procedūras norisi, nepieciešamības gadījumā pieprasot un apkopojot viedokļus no saistītajām institūcijām, kas akceptē vai neakceptē paredzētās darbības veicēja piedāvātos risinājumus, ar kādiem plānots veikt paredzēto darbību, lai tā neradītu būtisku ietekmi uz vidi.
  • Polijas normatīvajā regulējumā ir noteiktas konkrētas prasības, kādi faktori jāņem vērā, vērtējot kumulatīvās ietekmes IVN procedūras laikā.
  • Polijas normatīvajā regulējumā nav noteikti plānošanas dokumenti, kuriem SIVN veicams kā obligāts. Plānošanas dokumenta īstenošanas ietekmes monitoringa jautājumu pārrauga atbildīgās institūcijas par monitoringu.
  • Lai veicinātu savstarpējo sadarbība GDEP rīko regulāras tikšanās ar citu valstu pārstāvjiem, un Vācijas Federatīvo Republiku, savstarpēji noslēgtas starptautiskas vienošanās ietvaros.
  • Polija puse uzsvēra, ka ir nozīmīgi pārrobežu konsultāciju procesa ietvaros apkopot informāciju par sabiedriskās apspriešanas rezultātiem.
  • Polijas puses pieredze ļāva vairāk izprast sabiedriskās apspriešanas mērķi pārrobežu konsultācijās, un pieeju starpvaldību ekspertu sanāksmju organizēšanā.

Kopumā Birojs Seminārā laikā ieguva visaptverošu un vērtīgu informāciju par Polijas pieredzi un īstenoto praksi IVN, SIVN un pārrobežu ietekmes novērtējuma jomā, kas var palīdzēt efektīvākai pārrobežu procedūru koordinēšanai un skaidrojumu sagatavošanā gan kā ietekmētajai, gan ietekmes izcelsmes valstij.

Vides pārraudzības valsts biroja dalība Seminārā tika organizēta pasākuma “Kompetenču laboratorija VPVB – 2023.gads” (Reģ.Nr.1-08/36/2023), kas finansēts no Latvijas vides aizsardzības fonda Valsts budžeta apakšprogrammas 21.13.00. “NOZARES VIDES PROJEKTI” līdzekļiem, ietvaros.

LVAF logo